„Úgy érzem magam, mint egy betonkeverő” – fogalmazott egy vállalati HR igazgató, amikor az elmúlt hetek tapasztalatairól beszélgettünk. „Csak meg ne kössek” tette hozzá nevetve.
Ez a metafora jól jellemzi a pandémiás helyzetben új kihívásokkal szembesülő vezetők helyzetét: állandóan mozgásban kell lenni, pörgetni az ügymenetet úgy, hogy közben mind a cég, mind a munkavállalók stabilan álljanak a helyükön.
Hogyan lehet egyszerre biztosítani a stabilitást és a pörgést is? A vírushelyzet miatt széles körben elterjed home office / távmunka is kiélezi ezt a kérdést. Hogyan lehet a munkatársak mentális stabilitását biztosítani és motivációjukat magas szinten tartani?
A kényes egyensúly szükségszerűen kiélezte a vállalaton belüli bizalom kérdését.
Hogyan lehet a vezető bizonyos afelől, hogy a munkavállaló a közvetlen kontroll hiányában is elvégzi a számára kijelölt feladatot? Hogyan lehet ellenőrizni, hogy a munkatársak otthonuk kényelmében valóban érdemi munkát végeznek nem pedig a privát ügyeikkel foglalkoznak? Különös tekintettel a szülőkre, még a gyermekek otthoni tanítása is plusz terheket ró.
Az elmúlt hetekben vállalatvezetőkkel folytatott beszélgetésekből kiderült, az egyik legfontosabb kihívásnak azt érzik, hogyan tudják munkatársaikat motiválni egy olyan helyzetben, ahol az eszköztáruk – elsősorban a személyes jelenlét hiánya miatt - korlátozott. Vezetőként érthető módon a teljesítmény magas szinten tartása az egyik fő prioritás. A kevesebb kontroll mellett növekszik az aggodalom: vajon képesek-e a kollégák az otthoni kényelemből vagy éppen káoszból ugyanazt a teljesítményt nyújtani, mint a professzionális irodai környezetben?
A munkavállalók oldaláról a képnek más a színezete: Az átállás kezdeti izgalmai után, ahogy a változás iránti lelkesedés megkopott beállt a megszokás, és egyre nagyobb a leküzdendő nyomás: hogyan teljesítsek jól egy olyan környezetben, amelyben semmi nem a megszokott módon működik? Ha a munkatársak bizalmatlanságot éreznek a vezetők részéről, az még nagyobb feszültséget eredményez, ami tovább csökkentheti a motivációt és a hatékonyságot.
Hogyan oldható fel ez az ördögi kör? Rövid távon lehet növelni a motivációt az extra nyomásgyakorlás eszközeivel, hosszú távon azonban ez nem fenntartható gyakorlat.
Annak érdekében, hogy a munkatársak motiválható, motivációra nyitott állapotban maradjanak, szükséges lehet csökkenteni az új helyzet, a bezártság, vagy éppen a rengeteg teendő által kiváltott stresszt. Stressz hatására beszűkül a tudat, és hiába erőlködünk, az agyi kapacitásainknak csak a töredékéhez férünk hozzá.
A stressz oldására rendelkezésre álló eszközök tárháza széles. Számos módszer közelít az elme oldaláról: a mentális, gondolati síkon történő ellazulás irányából. Stresszes állapotban azonban, - munkakörnyezetben kiemelten - hasznosnak bizonyulnak azok a gyakorlatok, amelyek a test idegrendszeri működésére hatva egyszerű mozdulatokon keresztül fejtik ki jótékony hatásukat. Egyszerre csökkentik a szervezet stressz-reakciójának mértékét, és segítik az agyműködést maximalizálni, támogatva ezzel a fókuszált munkavégzést.
A NewCode csoport által kidolgozott komplex stresszkezelési megközelítés alapját képező testtudatos gyakorlatokból összeállítottunk egy válogatást. A gyakorlatok leírásával az a célunk, hogy támogassuk a vállalati vezetőket abban, hogy ők maguk és munkatársaik mentálisan magas teljesítményű állapotban tudjanak maradni: egyszerre stabilan, nyugodtan és fókuszáltan.
Kíváncsi a gyakorlatokra? Itt le tudja tölteni!
Dr. Kaszás Ágnes
- Előző cikk: Hatékonyság vagy bizalom? – A bizalom szerepe a hatékonyságnövelésben |