NLP = Neurolingvisztikus Programozás
Rendszerszemléletű "embertudomány". Önmagunk tanulmányozása, hogy miként működünk környezetünkben, hogyan fogjuk fel és érzékeljük, formáljuk önmagunkat, valamint a külvilágot.
Az elnevezés három tudományterületre utal, melyek: a neurológia (az idegrendszerrel foglalkozik), a lingvisztika (nyelvészet) és a programozás. Az NLP alapfelvetése, hogy képesek vagyunk nyelvi eszközökkel a tudatunkban változást létrehozni.
Az NLP alapja a modellezés
Személyes élményeinknek szerkezetük van. Ezek tanulmányozására szolgál a modellezés. Modellezni annyit tesz, mint· megfigyelni, hogy hogyan és milyen eredménnyel működünk, illetve hogy hogyan jutottunk - és juthatunk hozzá akár a késõbbiekben is - pont ehhez az eredményhez.
Ennek
• feltétele, hogy megismerkedjünk, azzal, ami van;
• eredménye pedig az, hogy eljuthatunk oda, ahová szeretnénk.
Ennek szabadsága és felelőssége a miénk.
Az NLP története
Az NLP három nagyszerű amerikai tudós, Richard Bandler pszichológus, programozó matematikus és John Grinder nyelvész professzor és Frank Pucelik pszichológus közös munkájának az eredménye.
A 70-es években a Santa Cruz-i egyetemen azt kutatták, hogy hogyan írható le a hatékonyan működő ember.
Kutatásaik során először azokat a terapeutákat (Virginia Satir, Milton Erickson, Fritz Perls) keresték fel, akiknek rendkívüli eredménnyel sikerült segíteniük másoknak a személyes változásban. Az ő nyelvi és viselkedésbeli mintáikból készítették az első modelleket.
Később az üzleti életben működő kiválóságokat modellezték, s mára már számtalan más területen dolgozó szakembert is.
Megfigyelték, hogy sok, a maga területén sikeres ember nem attól hatékony, amit hisz vagy vall magáról, hanem attól, hogy viselkedésében, kommunikációjában, azaz „működésében" nem tudatosan kialakult, mégis jól működő rendszert használ.
Ezek a működési minták modellezhetőek és egyszerűen megtanulhatóak az NLP által, így mára már bárki számára elérhetővé és használhatóvá válnak, sőt folyamatosan újabb és újabb, gyorsabban és hatékonyabban működő modellek alakíthatóak ki.
A neurológia, az ideggyógyászat területéről vett alapelv szerint az emberek ugyanolyan felépítésű és működésű idegrendszerrel bírnak. Látás, hallás, tapintás, ízlelés és szaglás útján érzékeljük a külvilágból vett információkat, kódoljuk élményeinket. Minden ép idegrendszerrel bíró ember képes erre. Az egyedi az, ahogyan egy személy kódolja, működteti mindezt mindennapi cselekedetei során.
A lingvisztika, azaz a nyelvészet területéről származik az NLP több modellezési eszköze. A nyelvek születését, változását tanulmányozva információt nyerhetünk arról, hogy hogyan gondolkodnak és gondolkodtak emberek. A nyelvben való változásokat jelként észlelhetjük. A nyelv azt az emberi képességet mutatja, ahogy szavakon keresztül kifejezzük belső világunkat, beleértve a gesztusokat, mozdulatokat, szokásokat is, melyek tükrözik gondolkodásunk szerkezetét.
A programozás területéről a folyamatutasítások lépéseinek, sorrendjének képét hasznosította az NLP. Az NLP egyik legnagyobb vívmánya, hogy gondolkodásunk folyamatát kis lépésekre bontva leírást adhatunk magáról a folyamatról, méghozzá úgy, hogy azt bárki reprodukálhatja.